Rezidence

Máme za sebou již několik rezidencí a jsme stálým partnerem živého umění.

V našem programu najdete dětské divadlo, filmové promítání, koncerty či autorská čtení. Jsme komunitní prostor pro všechny, ale našimi nejčastějšími návštěvníky jsou obyvatelé okolního Jarova, rodiny s dětmi a senioři. Uvítáme projekty zaměřené na širokou/laickou veřejnost nebo mezigenerační propojování. Rezidence je otevřená také zahraničním umělcům pobývajícím v Praze. 

Další výzvu zveřejníme na jaře 2023, tak nás sledujte!  

Chystané rezidence:

Tomáš Janypka 

Tomáš Janypka (*1989) je tvůrce a performer, který překračuje hranice fyzického divadla, tance a současné klauniády. Ve své tvorbě se zajímá o rozmanité spektrum tvorby a aktivit – od práce s tělem v prostoru a kompozici, dokumentování intimního lidské dění a somatické techniky. Vytváří performativní akty v dialogu s různými umělci. Zabývá se také tím, jak tyto zážitky fyzicky a emocionálně sdílet ve společném prostoru s divákem.  

Tomáš o projekte Muž z púště, který právě připravuje v rámci své rezidence v KC Vozovna a dalších tanečních prostorech: 

„Za rafinovaným zájmem o zkoumání kompozice každodennosti se skrývá prostá touha vytvořit odvážné taneční sólo, které bude mít silnou linii současné klauniády, intimity a otevřeného prostoru pro diváka.“ 

Projekt podpořila slovenská organizace PLAST a Fond na podporu umenia. 

Yana Reutova 

Yana Reutova je ukrajinská taneční choreografka. Její taneční dráha začala v pěti letech. Byla to láska na první pohled. Na Ukrajině vedla taneční studio, jehož studenti jsou nyní zapsáni v různých tanečních školách po celé Evropě. Po vypuknutí války se rozhodla, že musí opustit zemi. Bylo to spontánní rozhodnutí, Yana v Praze nikoho neznala. Je ale ráda, že se právě ocitla tady a nyní má tady druhou rodinu a možnost pokračovat v tom, co mě baví. 

Yana připravuje v rámci rezidence v KC Vozovna taneční představení pro děti, které je inspirované ukrajinskými pravoslavnými Vánocemi a tradičními hrami. V závěru představení si děti budou moct vyrobit svou vlastní panenku “motanka”, která se taky tradičně vyrábí na Ukrajině. Yana u nás již vystupovala se svým představením Na cestě v rámci akce Otevřená ukrajinská snídaně.

Yana o svém představení: “Vánoce jsou časem zázraků, víry v pohádku, splněných přání a zábavy. Každé dítě se těší na svůj zázrak. Zimní dny nám přinášejí spoustu radosti a zábavy, sdružují celou rodinu, kde se i dospělí mohou cítit jako děti. Zimní čas nám přináší mnoho zajímavých zvyků a her. Na Ukrajině je hlavním symbolem Vánoc vánoční hvězda. Která přináší štěstí, radost a lásku do každé domácnosti. 

Motanka – panenka se vyráběla ze starého oblečení – sukní, vyšívaných košil členů rodiny. Při tvorbě panenky do ní žena vkládala upřímné city. Vyráběly ji pro šťastný osud, dobré zdraví nebo manželství. Proto se věří, že panenka má silnou energii a dokáže ochránit. 

 S dětmi vytvoříme jednoduchou verzi motanky, kterou si poté děti budou moci doma ozdobit.”